Kamil Saka Kimdir?

15

Şubat 1954 yılında Balıkesir/ Güre' de doğdu.İlk, orta ve lise öğrenimini Balıkesir / Edremit’ de tamamladı. 1978’de Ege Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Fakültesinden mezun oldu. Edremit’ de açmış olduğu iş yerinde Mühendislik ve Müteahhitlik hizmetlerinde bulundu.

Siyasi hayatına 1972 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’ ne üye olarak başladı. 1976-1977 yılları arasında İzmir Halk Evi Yönetim Kurulun’ da görev yaptı.1978 yılından, 12 Eylül 1980 yılları arasında Edremit Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları Başkanlığı görevini yaptı.

1983 yılında Siyasi Partilerin Serbest bırakılmasıyla Edremit' de SHP İlçe Sekreteri olarak göreve başladı. SODEP ve HALKÇI Partisi birleşmesi ve Güre'nin Belediye statüsüne kavuşmasıyla SHP tarafından Güre Belediye Başkan Adayı gösterildi. 7 Haziran 1987’de yapılan seçimlerde %34 oy oranı alarak, ilk Güre Belediye Başkanı seçildi.

1989 ve 1994 Yerel Seçimlerin’ de Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) adayı olarak seçimleri tekrar kazandı. SHP ve CHP’nin tek çatı altında birleşmesi sonucu 1999 ve 2004 yıllarında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) adayı olarak girdiği seçimleri’ de kazanarak iki dönem daha Güre Belediye Başkanlığı’ görevini yerine getirdi. 2009 Yerel Seçimlerine Bağımsız Aday olarak giren Kamil SAKA, seçimleri kazandı ve bir sonraki seçimlere kadar Güre Belediye Başkanlığı görevini yapmıştır.

Büyükşehir yasası açıklanması ve Beldelerin kapatılmasıyla Edremit Belediye Başkanlığı için Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’ de yapılan ön seçimlerde 11 aday arasından seçilerek, 2014 Yerel Seçimlerine Cumhuriyet Halk Partisi adayı olarak katılmıştır.Çok Partili Sisteme geçilmesiyle birlikte; 68 yıl sonra Cumhuriyet Halk Partisine seçim kazandırıp, Edremit' in ilk CHP' li Belediye Başkanı olmuştur.

1987’ de “SevdamızGüre” Sloganı ile çıkılan bu yolda “yeşili ve maviyi” koruyan Kamil SAKA; 6 dönem Güre Belediye Başkanlığı ve 1 dönem Edremit Belediye Başkanlığı Görev sürelerince bir çok başarılı projeye imza atmıştır.

Kamil Saka, çalışmaları esnasında Sosyal Demokratların değişmez ilkesi olan "Kamu Mallarını Satmadan" Belediye Başkanlığı yaptığı gibi, Edremit Belediyesi Kamu Mallarının üzerine; bir çok değerli mülk, arsalar, yeşil alanlar, kültürümüzü ve tarihimizi yansıtan eserleri' de Edremit'e kazandırmıştır.

Resim Galerisi