Pazartesi, 31 Temmuz 2017 08:08

Edremit Belediyesi’nde Görev Mehmet Ertaş’ın

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’ya 38 gün hak mahrumiyeti cezası verilmesi nedeniyle Belediye Meclisi’nde Saka’nın dönüşüne kadar görev yapmak üzere Belediye Başkan Vekili seçimi yapıldı. Belediye Başkan Vekilliği’ne Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ertaş seçildi.

 

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’nın yaklaşık 10 yıl önce Güre Belediye Başkanı görevinde iken bir taş ocağı ruhsatı ile ilgili Edremit 4. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından bin 500 lira para ve 38 gün memuriyetten uzaklaştırma cezası verilmesi nedeniyle Olağanüstü Toplanan Belediye Meclisi’nde Belediye Başkan Vekili seçimi yapıldı.

Yasa gereği Belediye Meclisi 1. Başkan Vekili Ahmet Özkoca başkanlığında yapılan toplantıya CHP, AKP ve MHP’li üyelerin tamamı katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan toplantıda konuşan Meclis 1. Başkan Vekili Ahmet Özkoca, 24 Temmuz’un Gazeteciler ve Basın Bayramı olduğunu belirterek toplantıyı takip eden basın mensuplarının ve tüm basın mensuplarının Gazeteciler Gününü kutladı. Ayrıca 24 Temmuz’un Lozan Barış Antlaşması’nın yıldönümü olduğunu da ifade ederek “Parçalamak üzere olan Osmanlı İmparatorluğu’nun ardından başlatılan ve büyük bir zaferle sonuçlanan Milli Mücadele’nin taçlandırılışı olan Lozan Antlaşması’nın yıldönümü hepimize kutlu olsun” dedi.

Meclis 1. Başkan Vekili Ahmet Özkoca, 5393 Sayılı Belediyeler kanunun 45. Maddesi gereği toplandıklarını belirterek “Sayın Belediye Başkanımız ile ilgili alınan bir hak mahrumiyeti kararı var. Bu karar 27 Ağustos tarihinde sona erecek. Bu süre içerisinde görev yapmak üzere bir Başkan Vekili seçeceğiz” dedi. CHP Grubu Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ertaş’ı aday olarak gösterirken AKP ve MHP Grubu aday çıkarmadı. Yapılan gizli oylama sonucunda 21 oy alan Mehmet Ertaş, Belediye Başkan Vekili seçilirken 10 oy boş çıktı.

Edremit Belediye Başkan Vekili Seçilen Mehmet Ertaş, tüm meclis üyelerine teşekkür ederek bu süreçte görevi en iyi şekilde yerine getirebilmek için çalışacağını ifade etti.  AKP ve MHP Grubu temsilcileri de Ertaş’ı kutlayarak başarılar diledi.

 

 

Herkes için CHP

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn